Kenevir, Keten ve Isırgan' dan lif üretiminde en büyük engel ortadan kalktı.

Kamu, üniversite ve özel sektör iş birliği içerisinde Tarımsal Araştırmlar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) desteği, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi' nin katkıları ile İzmir' de faaliyet yürütmekte olan Astab firması tarafından lif sıyırma makinesi prototipi geliştirilmiştir.

Kenevir, Keten ve Isırgan' dan lif üretiminde en büyük engel ortadan kalktı.

Kenevir, Keten ve Isırgan' dan lif üretiminde en büyük engel ortadan kalktı.

Kamu, üniversite ve özel sektör iş birliği içerisinde Tarımsal Araştırmlar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) desteği, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi' nin katkıları ile İzmir' de faaliyet yürütmekte olan Astab firması tarafından lif sıyırma makinesi prototipi geliştirilmiştir. Geliştirilen makine havuzlama yapmadan kenevir, keten ve ısırgan otu liflerini soyabiliyor. Bu sayede büyük sorun olan havuzlama ve lif soyma işlemleri ortadan kaldırılmış oldu.

Makine üreticilerin iş gücü ihtiyacı ve maliyetlerin önemli ölçüde düşmesini ve kenevir tarımınıncazip hale gelmesini sağladı.Aynı proje içerisinde bir hallaç makineside tasarlandı.

Kenevirden elde edilenkumaşın Çin' den ithal edilenden çok daha ucuza mal edildiğini anlatan ASTAB firmasının müdürü Haldun BABACAN "Projemiz tamamen Türkiye' de üretilen kenevirlerin teksilde kullanılabilen en iyi kenevir olduğunu ortaya koyan bir çalışmadır.Esasında en önemli konu üretilen keten, kenevir ve ısırgan liflerininteksil sektöründe kullanılabilecek ana madde haline gelmesi idi. Biz bunu başardık" dedi.

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 19:43

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8