Geri dönüşüm değer yaratır

GERİ DÖNÜŞÜM DEĞER YARATIR

Her gün çöpe attığımız kâğıt, plastik ve cam ürünleri saymakla bitiremeyiz. Tüm bu çöplerin doğada yok olması en erken 3-5 yıl, ama binlerce yılda bile yok olamayan atıklar da var. İşte bu atıklar, atıklarımız gezegenimizi çöplüğe çevirmeyi hızla sürdürüyor. Peki, o zaman çöplerimizden doğamızı nasıl koruyabileceğiz, daha sürdürülebilir bir yaşama nasıl sahip olabileceğiz?

Tam da bu noktada “Geri Dönüşüm” her zamankinden daha çok önem kazanıyor.

Geri dönüşümü, değerlendirilebilir atıkların çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal işlemlerle ikincil hammaddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine kazandırılması olarak açıklayabiliriz.

Geri dönüşebilen maddeler; cam, kâğıt, alüminyum, plastik, piller, motor yağı, akümülatörler, beton, organik atıklar ve elektronik atıklardır. Geri dönüşümün en önemli katkısı doğayı korumaktır. Elbette ekonomik açıdan da yararlarından söz etmek olasıdır. Bizim “Ne olacak, çöp işte!” deyip geçiverdiğimiz evsel ya da endüstriyel atıklarımız bir değer olarak da karşımıza çıkıyor. Tamam, onunla işimiz kalmamış olabilir ya da asla kullanmayacağımız bir şeydir bizim için, ancak o bir çöp de olsa mutlaka bir değere dönüştürülebilir. Evet, çöpün de bir değeri vardır. Yeter ki; bunun farkında olup, onu uygun koşullarda gruplandırarak yeniden kullanılabilir hale getirebilelim.

Açık konuşmak gerekirse; toplumumuzda çoğu kimse, çöpü bir değer olarak görmüyor. Her sene kucak dolusu bir serveti ya toprağa gömüyor ya da cayır cayır yakıyoruz. Günlük, tonlarca kâğıt, karton, metal, cam, plastik, tekstil ve ahşap türünden atık üreten ülkemiz, sadece 1/3 kısmını çöpten geçimini sağlayanlar tarafından ekonomiye kazandırıyor. Çöpe atılan ya da lavaboya dökülen kâğıtlar, yağlar, piller ve plastik malzemeler tahmin bile edemeyeceğimiz sürelerde doğaya karışıyor. Örneğin, çiğneyip attığımız bir sakız 2 yıl sonra doğada yok olurken, bu süreç cam şişelerde 400, plastik eşyalarda 5000 yıla kadar çıkabiliyor.

e bunların hepsi sofralardan, arabaya, saç tokasından, ayakkabı tabanına kadar yaşamımızın hemen her alanında yer alıyor. Tüm bunların doğaya karışmasıysa kuşaklar boyu devam ediyor. Atık yağlar ise konunun en acı boyutunu oluşturuyor. Lavaboya dökülen vBu süreçte çevreye ve insan sağlığına verilen zarar ise her geçen gün hızla çoğalıyor. Artan nüfus ve çoğalan tüketim oranı sorunun çözülmesini daha da zorlaştırıyor. Dünyada milyonlarca pet şişe üretiliyor, yüzbinlerce kutu içecek tüketiliyor ve her yıl milyonlarca ton lastik üretiliyor1 litre sıvı yağ suya karıştığında 1 milyon litre suyu kirletiyor.

Hiç düşünmeden çöpe attığımız ve gerekmediği halde çokça kullandığımız kâğıtlar hem ormanların yok olmasına neden oluyor, hem de dünyanın oksijen kaynaklarını yok ediyor. Ancak bilinçsiz tüketim devam ediyor. Sadece Türkiye’nin nüfusu en yoğun kenti İstanbul’da günde binlerce ton kâğıt çöpe atılıyor. Bu da yaklaşık binlerce ağacın kesilmesi anlamına geliyor.

Eski zamanlarda atıklar daha çok yakılarak yok edilirken bu yöntemin zararları toplumları artık başka çözüm arayışlarına yöneltiyor. Çünkü yakma sırasında havaya karışan kimyasallar çevre ve insan sağlığına ciddi zararlar verebiliyor.

Bu nedenle en sağlıklı ve en uygun çözüm geri dönüşümdür. Artık birçok ürün tasarlanırken nasıl geri dönüşebileceği göz önünde bulunduruluyor. Çünkü geri dönüşümün yararları saymakla bitmiyor. Özellikle atıklar arasında ciddi bir tehlike içeren yağlar konusunda son yıllarda kapsamlı çalışmalar yürütülüyor. Geri dönüştürülerek biyodizel, arapsabunu ve hayvan yemi üretiminde kullanılan atık yağlar için birçok ülkede geri dönüşüm kuruluşları faaliyet gösteriyor.
 

Kâğıt dönüşümünde ise tüm dünya artık daha duyarlı.. Atılan bir kâğıdın bile nelere mal olabileceği biliniyor. Ancak bu bilincin yayılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması gerekiyor.

Geri dönüşümde gerekli bilincin oluşturulması ve yaygınlaştırılmasındaki sorumluluk; eğitimcilere, yerel yönetimlere, kamu kurum ve kuruluşlarına ve de sivil toplum kuruluşlarına düşmektedir.

Daha sağlıklı yaşam için daha az çöp…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner8