‘Türk Kapısı’ ‘Ermenistan Kaması’na teslim edilemez!

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Genel Merkezi’nden, Ermenistan’ın saldırıları karşısında, karşı taarruza geçen Azerbaycan ile ilgili olarak “Türkiye, Azerbaycan’ın nefsi müdafaasında, yalnızca diplomatik veya maddi sınırlar içinde değil, var gücüyle ‘kan kardeşi’nin yanında yer aldığını tüm dünyaya göstermelidir.

‘Türk Kapısı’ ‘Ermenistan Kaması’na teslim edilemez!

29.09.2020

“Bir Millet İki Devlet” olduğumuz Azerbaycan’ın Ermenistan işgalinden kurtulacağını belirten CKD:

‘Türk Kapısı’ ‘Ermenistan Kaması’na teslim edilemez!


Genel Merkezi’nden, Ermenistan’ın saldırıları karşısında, karşı taarruza geçen Azerbaycan ile ilgili olarak “Türkiye, Azerbaycan’ın nefsi müdafaasında, yalnızca diplomatik veya maddi sınırlar içinde değil, var gücüyle ‘kan kardeşi’nin yanında yer aldığını tüm dünyaya göstermelidir. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgaliyle, Türki Cumhuriyetlere uzanan yolumuzu sokulan ‘kama’yı çıkarıp atmak; Azerbaycan kadar, Türkiye’nin de ödevidir” denildi.

CKD Genel Merkezi’nden bugün (29 Eylül 2020) yapılan açıklamada, “Azerbaycan’ın, yaklaşık 30 yıldır maruz kaldığı Ermenistan saldırılarından bu kez birlik ve bilek gücüyle kurtulacağına ve bölgedeki emperyalist tehditleri iki kardeş ülkenin sırt sırta birlikte defedeceğine inancımız tamdır. Cumhuriyet Kadınları olarak bizler, Azerbaycan’a yapılan saldırının nihai hedefinde Türkiye’nin olduğunu bilmekteyiz” ifadesine yer verildi.

Tehlikede olan Atatürk’ün armağanı “Türk Kapısı”dır!

Mustafa Kemal Atatürk’ün, hayattayken Türkiye ile Türki Cumhuriyetler arasında mutlaka bir fiziki harita bağı olması için özel çaba gösterdiği anımsatılarak, şöyle denildi:

“Unutmamamız gerekir ki Azerbaycan ile komşuluğumuzu, strateji dehası, ulu önderimiz Atatürk’e borçluyuz. Atatürk, İran ile toprak mübadelesi yaparak Nahçıvan üzerinden, kardeş Türki Cumhuriyetler ile bağlarımızı daha o günlerden kurmuştur.

Atatürk'ün o günlerde ‘Türk Kapısı’, Kazım Karabekir Paşa’nın Şark Kapısı’ olarak adlandırdığı, bugün Azerbaycan topraklarında yer alan Nahçıvan sınırı, yine unutmamak gerekir ki sadece Aras Nehri boyunca uzanan Türkiye’nin en kısa sınırıdır. İşte Azerbaycan’ın 90’lı yıllardan bu yana maruz kaldığı Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenistan işgali, Azerbaycan’a olduğu kadar, Türkiye’ye de Türki Cumhuriyetlerle arasına sokulmuş ‘kama’dır. Bu kör kama, 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 613 Azeri yurttaşımızın Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından hunharca katledilmesiyle oluşmuştur ve behemehâl sökülüp oradan çıkarılacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti olarak, Azerbaycan’a yapılmış son saldırıyı, Türkiye toprağına yapılmış saldırı olarak gördüğümüzü ve vatanımızı her şekilde savunacağımızı tüm dünyaya ilan etmeliyiz. Azerbaycan ile birleşecek bilek gücümüz ve bölgesel ittifaklarımız karşısında hiçbir emperyalist plan, bu coğrafyada tutmayacaktır. Varolsun Azerbaycan, yaşasın kardeşlik !...”

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8