Karadenizden Gelen Renkler

Sanat sevdalısı bir dostum, yıllar önce demişti ki, “Karadeniz insanının resme düşkünlüğünü çok iyi anlıyorum. Bunca ton yeşilin, mavinin, lacivertin, turuncunun, sarının her mevsim yaşadığı Karadeniz’in kucağında doğup büyüyen insanın sanatçı olmaması mümkün değil.”

İşte dostumun tanımlamasına tam tamına uyan sanatçılardan biri de Hasan Gürsoy. 1949 yılında Rize’de doğmuş. Deyim yerindeyse yeşilin koynunda. Ve orada büyümüş, renklere doya, doya. Bir yandan üniversite eğitimini sürdürmüş İstanbul’da, bir yandan da çizdiği karikatürleri zamanın mizah dergilerinde yayınlamış.

Sanatçı, yıllar içinde, çalışmalarını yağlıboyadan suluboyaya kaydırarak, Türkiye’nin sayılı suluboya ressamları arasında yerini almış.

Hasan Gürsoy, özgeçmişinin devamında şunları söylüyor:

“2002 yılında, Urla’ya yerleştim. Başkanı olduğum Urla Sanat Derneği, 4 yıl boyunca, Sanat Sokağı’nda, “Urla Sanat ve Antika Pazarı”nı düzenledi. Çok sayıda kursiyer yetiştirdim. Bu zaman zarfında, Urla’da Galeri Nüans ve Yorgo Seferis Art Gallery olmak üzere, iki sanat galerisi açtım. Çok sayıda karma sergi, festival, sanat fuarı gibi etkinliklere katıldım. 30 yıl içinde 32 kişisel sergi açtım. 2006 yılında, suluboya dalında, Türkiye’yi temsil etmek üzere, Nürnberg-Schwabach Sempozyumu’na davet edildim.

      

        


 

İletişim: 0532 5226478 [email protected]

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner8