Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası...

Aliağa’nın kültür mirasını gelecek nesillere ulaştırmak için 6 yılda Aliağa Kent Kitaplığı’na 14 eser kazandıran Aliağa Belediyesi, kitapseverleri 2021 yılında yeni yayınlarla buluşturacak.

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası...

“Aliağa Toprak ve Tarım Atlası” İçin Çalışmalar Başladı.

Aliağa Belediyesi’nin Kültür Atağı Hız Kesmiyor.

Aliağa Belediyesi’nden Türkiye’nin İlk Toprak ve Tarım Atlası

Aliağa’nın kültür mirasını gelecek nesillere ulaştırmak için 6 yılda Aliağa Kent Kitaplığı’na 14 eser kazandıran Aliağa Belediyesi, kitapseverleri 2021 yılında yeni yayınlarla buluşturacak.

Tarih ve Kültür çalışmalarında hız kesmeyen Aliağa Belediyesi, bir yandan “Helvacı Tarihi ve Kültür” araştırmalarını sürdürürken bir taraftan da “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası” için çalışmalara başladı. Daha önce Aliağa Kent Kitaplığı’ndan yayınlanan Aliağa Coğrafya Atlası’nın yazarları Dr. Öğr. Üyesi İlker Eroğlu ve Doç. Dr. Emre Özşahin tarafından yayın hazırlıkları başlayan “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”, Aliağa’da yetiştirilen tarımsal ürünleri, ürün desenini, bölgelere göre dağılışlarını, geçmişten günümüze değişimini, verim oranını ve hangi ürünlerin ön plana çıktığını okurlara sunacak.

TÜRKİYE’NİN İLK TOPRAK VE TARIM ATLASI

Çalışmaların Aliağa Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildiğini belirten Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Coğrafya Bölümü Dr. Öğretim Üyesi İlker Eroğlu, “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”nın Türkiye’de ilk defa bir ilçenin toprak dağılışlarını ve analiz sonuçlarını içeren yayın olacağını söyledi.

ALİAĞA’NIN TOPRAK VE TARIM ÖZELLİKLERİ BU ATLASTA

Aliağa’nın toprak ve tarım yapısına dair bugüne kadar önemli bilgiler edindiklerini ifade eden Eroğlu, “Daha önce ‘Aliağa Coğrafya Atlası’ kitabını hazırlarken Aliağa’nın her yerini gezdik. Gitmediğimiz yer kalmadı. Gittiğimiz yerlerin jeolojik yapısını, jeomorfolojik özelliklerini, bitki örtüsünü ve toprak özelliklerini analiz ederek inceledik. Şuan Aliağa’nın her bölgesine ait toprakların asit ve baz özelliği, kalitesi, horizonlaşması gibi birçok değer elimizde var. Tarım Aliağa için çok önemli bir kaynak. Bu nedenle geleceğe dönük olarak, nüfusu hızla artan Aliağa’nın tarım arazilerinin kapasitesini bilmemiz, bu doğrultuda planlamalar yapmamız bunun için de elimizdeki potansiyeli çok iyi bilmemiz gerekiyor. “Aliağa Toprak ve Tarım Atlası”nda bu potansiyeli ortaya koyacağız. Çalışmamızı Temmuz ayına kadar tamamlayıp okurlara sunmayı planlıyoruz” dedi.

ÖĞRETİM ÜYESİ İLKER EROĞLU: ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI DEV BİR KÜTÜPHANEYE DÖNÜŞÜYOR”

Kültür çalışmalarına verdiği destekten ötürü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür eden Eroğlu, “Aliağa Belediyesi’nin kültür yayınları tüm Türkiye’ye örnek oluyor. Kültürel yayınlar gelecek nesiller için çok değerli bir kaynak oluyor. Sürekli yeni yayınların eklendiği Aliağa Kent Kitaplığı dev bir kütüphaneye dönüşüyor” dedi.

Smyrna’nın Unesco Yolculuğu Başladı

BAŞKAN SANDAL, “ÜZERİMİZE DÜŞENİN 5 KAT FAZLASINI YAPACAĞIZ”

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Smyrna’nın UNESCO Dünya Kültürel Mirası listesine girebilmesi ve Bayraklı’nın tarihi dokusunun ön plana çıkarılması için önemli bir adım attı. Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret Anonim Şirketi TARKEM ile iş birliği yaparak projelere gereken desteği vereceklerini ifade eden Başkan Sandal, “UNESCO dünya mirası listesi için İzmir’in kent merkezinin yer alacağı tarihi yolculukta biz de yerimizi alacağız. Bayraklı Belediyesi olarak bu projede bize düşenin 5 kat fazlasını yapmaya hazırız” dedi.

TARKEM ekibi, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal’ı ziyaret etti. İl Kültür Müdürlüğü temsilcisi Şehir Plancısı Nihan Özzengin, İzmir Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı temsilcisi Haritacı Hüseyin Güner, Eski Smyrna Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Tanrıver, İzmir Kalkınma Ajansı temsilcisi Şehir Plancısı Emin Çetin Haşar, Mimar Cenk Dereli, TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler ve TARKEM’den Tarihçi E. Gülşah Akın, Sosyolog Mert Kaya, Şehir Plancısı Bilge Bektaş’ın katılığı toplantıda Bayraklı’nın tarihi mirasının ön plana çıkarılması için Bayraklı Belediyesi ile iş birliği yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda İzmir’in Tarihi Kent merkezinin korunması; Kemeraltı, Kadifekale ve Basmane bölgelerinin UNESCO Dünya Kültürel Miras Listesinde yer alması için hazırlanan projede 5 bin yıllık tarihe sahip Eski Smyrna Kenti de bağlantı noktası olarak yer alacak.

‘İLK ADIM TAMAM’

TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, “Kemeraltı ve çevresini kapsayan İzmir Tarihi Kent Merkezi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmesinde ilk adım olan Geçici Liste’ye girme süreci başarıyla tamamlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tüm İzmir adına elden ulaştırdığımız dosya başvurusu UNESCO tarafından da kabul edildi. Bu sürece 5 bin yıllık geçmişi ile Eski Smyrna Kenti ve 8 bin 500 yıllık geçmişi ile Yeşilova Höyüğü de bağlantı noktası olarak dahil edildi. Bayraklı’nın vizyonunu tarihle bütünleştirmek, kültürel miras etkinliklerini artırmak aynı zamanda geçmişimize sahip çıkmak önemli. Bayraklı’nın tarihi dokusunu ön plana çıkaracak projelerinizin hazır olması bizi son derece mutlu etti. Hedeflerimizi iş birliği içerisinde emin adımlarla tamamlayacağımıza inancım tam” dedi.

‘TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Bayraklı’nın kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkacaklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Eski Smyrna Kenti çevre düzenlemesi bizim ana projelerimizden biri. Dolayısıyla Kemeraltı, Kadifekale, Basmane ve daha sonra Bayraklı Smyrna ile son bulacak tarihi yolculukta biz de yerimizi alacağız. Altınyol’un Sevgi Yolu’ndan sonra denizle buluşan bölümünün yer altına alınacağı ve Sevgi Yolu’ndan Smyrna’ya kadar Anadolu koridoru oluşturarak, geçmişten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar yer alan kültürel ve tarihsel bir yolculuğu kapsayacak projemizi hayata geçirerek bu sürece gereken desteği vereceğiz. Bizim için çok kıymetli bir proje ve Bayraklı Belediyesi olarak bize düşenin 5 kat fazlasını yapmaya hazırız. Vatandaşlarımıza dokunan tüm hizmetlerimizin yanı sıra 5 bin yıl önceden Orta Asya’ya ve günümüze kadar gelen tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkarak ön plana çıkaracağız” diye konuştu.

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8