Genç, ‘Medeniyetin Beşiği Anadolu Resim Sergisi’nin açılışını yaptı...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen resim sergisinin açılışına katılan Başkan Ahmet Metin Genç, “Medeniyetin, insan haklarının bu kadar geliştiği, bu kadar ilerlenmiş bu yüzyılda bile kadın hâlâ erkeğin şiddetine maruz.

Genç, ‘Medeniyetin Beşiği Anadolu Resim Sergisi’nin açılışını yaptı...

Genç, ‘Medeniyetin Beşiği Anadolu Resim Sergisi’nin açılışını yaptı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen resim sergisinin açılışına katılan Başkan Ahmet Metin Genç, “Medeniyetin, insan haklarının bu kadar geliştiği, bu kadar ilerlenmiş bu yüzyılda bile kadın hâlâ erkeğin şiddetine maruz. Bu sadece ülkemize özgü değil, hâlâ bu görüntülerin olmasından çok çok üzüntü duyuyorum. Çok hicap duyuyorum. Bu şiddeti bir kez daha şiddetle lanetliyorum, telin ediyorum, kınıyorum” dedi.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar Belediyesi ile Feminart Derneği’nin ‘Medeniyetin Beşiği Anadolu’ adıyla birlikte düzenlediği ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resim Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Serginin açılış kurdelesini Başkan Ahmet Metin Genç, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan ve Feminart Derneği Başkanı Şükran Üst birlikte kesti. Resim sergisi, Feminart Derneği’nin öncülüğünde 81 ilde düzenlendi.

“ANADOLU’YU KADINA BENZETTİ”

Serginin açılış konuşmasını yapan Feminart Derneği Başkanı Şükran Üst, Başkan Genç’e desteklerinden dolayı teşekkür ederek, şöyle konuştu: “Geçen yıl bu tarihte öldürülen 3000 kadın için yine aynı temada bir sergi açmıştık. Bu sergi de aslında onun devamı niteliğinde. Maalesef, kadınlar öldürülüyor, daha dün bir kadın öldürüldü. Belki bugün de öldürüldü. Kadın dediğimizde Anadolu bir kadın. Birçok yeniliklere ilklere imza atmış. Tarihte ilk kez kadınların da imza attığı Kadeş Antlaşması bizim coğrafyamızda imzalandı. İlk para burada bulunmuştur. Birçok ilklere imza atmış olan medeniyetlerin beşiği Anadolu, bir kadın… Doğuruyor, besliyor, çoğalıyor. O nedenle 81 ilini, her şehrini bir kadın olarak resimledim. Bu resimlerde Urartulardan, Friglerden, Selçuklulardan, Cumhuriyete kadar olan değerleri kullandım. Adana’nın pamuğunu, Gümüşhane’nin kuşburnunu, Denizli’nin horozunu kullandım.”

“ŞİDDET GÖRÜNTÜLERİ ÇOK ÜZÜCÜ”

Konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak başlayan Başkan Genç, kadınlar gününün esasında erkeklerin gücünü kötüye kullanmasından dolayı kutlanmaya başladığına başladığını belirterek, “Cenab-ı Allah’ın eşrefi mahlukat olarak eşit bir biçimde yarattığı erkekle kadınlarımızın erkek egemenliğine, hakimiyetine ve gücüne, o gücün olumsuz kullanımına karşı kadınlar günü kutlanmasını hakikaten çok çok manidar buluyorum. İnşallah, bundan sonraki yıllarda, on yıllarda ve yüzyıllarda erkeğin gücünü olumsuz kullanmasına karşı bir kadınlar günü kutlanmasına gerek olmadığı yıllar diliyorum. Bunu bir erkek olarak istiyorum. Erkeğin gücünü olumsuz kullanmasından dolayı bir kadınlar günü kutlanmasını doğru bulmuyorum.” dedi.

“KADINA YÖNELİK ŞİDDETTEN HİCAP DUYUYORUM”

Medeniyetin, insan haklarının bu kadar geliştiği bir dönemde kadına yönelik şiddet olaylarından çok büyük üzüntü duyduğuna dikkat çeken Başkan Genç, “Bu kadar gelişmiş, bu kadar ilerlemiş bu yüzyılda bile kadın hâlâ erkeğin şiddetine maruz. Bu sadece ülkemize özgü değil, hâlâ bu görüntülerin olmasından çok çok üzüntü duyuyorum. Çok hicap duyuyorum. Bu şiddeti bir kez daha şiddetle lanetliyorum, telin ediyorum, kınıyorum.” diye konuştu.

“MİSAFİRHANE TARZINDA DÜZENLEDİK”

Şiddete, baskıya maruz kalanların yararlanacağı Kadın Konuk Evi’ni şehre kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Genç, “Bu sorunların şehrimizde de yaşanıyor olması hasebiyle söz verdiğimiz üzere Kadın Konuk Evi, yasal haliyle sığınma evi, bu da manidar... Bu da çok incitici bir ifade. Sığınmak için; bir yerden kaçmanız, kaçırılmak zorunda bırakılmanız lazım. Kötü uygulama sahibi erkekten kaçıyor. Çok incitici bir şey. Ama biz onu konuk evi olarak, misafirhane olarak, düzenledik. Söz verdiğimiz üzere bunu şehrimize kazandırmanın mutluluğunu yaşıyorum.” şeklinde konuştu.

“EN KISA ZAMANDA HAYATA GEÇECEK”

Kadına yönelik baskı ve şiddet olaylarıyla ilgili iletişim birimi olarak Kadın Danışma Merkezi Sosyal Destek Hattı’nı hizmete açtıklarını dile getiren Başkan Genç, “İnşallah buna ek olarak; Kadın Dayanışma Merkezimizi de istihdam birimi, psikolojik destek birimi ve hukuki destek birimiyle beraber daha büyük bir konsepte kuracağımıza bugün itibarıyla söz veriyorum. Bu sözümüzü de kısa bir zamanda hayata geçireceğim inşallah. Kadına karşı şiddetin son bulduğu daha güzel günler diliyorum. Hepinizi saygıyla, hürmetle selamlarken, bir kez daha bu anlamlı etkinliğin mimari olan Şükran Üst Hanımefendi’ye şehrim adına da, belediyemiz adına da şahsen de çok çok teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“EN KÖTÜ OLAYLARA ŞAHİT OLUYORUZ”

Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan ise konuşmasında bütün dünyada kadınların yaşadığı en önemli sorunların başında şiddet olaylarının geldiğine dikkat çekti. Kadınlara yönelik şiddeti önlemek için birçok kanun çıkarıldığını ve düzenleme yapıldığını kaydeden Toğan, “Kadınlar toplumumuzun her alanında, alimizde var olmaya devam edecek, milletimizi sırtlayacak, ailemizi sırtlayacak… Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle düzenlemiş olduğu böylesi güzel bir sergide sizlerle beraber olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Kadınlarımızın bugün en önemli sorunlarının başında maalesef şiddet geliyor. Şiddet başlı başına kime yönelirse yönelsin, kimden gelirse gelsin telin edilmesi gereken, kınanması gereken bir husus. Maalesef, dünya genelinde, özellikle çocuğa, kadına yönelen şiddetin en kötü örneklerine bugünlerde şahit oluyoruz. Kadına yönelik şiddet dehşet bir şey. Kadına yönelik şiddeti önlemek için İçişleri Bakanlığımız ve diğer bakanlıklarımız bütün gücüyle çalışıyor. Bu konuda da epey bir mesafe kat ettik. İnşallah bu çalışmalarla birlikte bu tür olaylar son bulur.” cümlelerine yer verdi.

Serginin açılışından sonra Başkan Genç, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan ile birlikte açılışa katılan kadınlara 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla karanfil hediye etti.

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8