Şiirler Bayburt (100 şair 100 şiir) ve seyri defteri kitabı...

Bayburtlu araştırmacı-yazarlarından Nahit İMAÇ’ın yedinci eseri “ŞİİRLER BAYBURT (100 Şair 100 Şiir)” ve sekizinci eseri “SEYRİ DEFTERİ- Bayburt Notları “kitabı adlı eserler Platanus Publinhing Yayınevi tarafından çıkarılmıştır.

Şiirler Bayburt (100 şair 100 şiir) ve seyri defteri kitabı...

Şiirler Bayburt (100 şair 100 şiir) ve seyri defteri kitabı

Bayburtlu araştırmacı-yazarlarından Nahit İMAÇ’ın yedinci eseri “ŞİİRLERDE BAYBURT (100 Şair 100 Şiir)” ve sekizinci eseri “SEYİR DEFTERİ- Bayburt Notları “kitabı adlı eserler Platanus Publinhing Yayınevi tarafından çıkarılmış olup; Bayburt temalı şiirlerin ilimizde sadece daha önce yine Nahit İmaç tarafından derlemesi yapılmış olan şiirlerin genişletilmiş baskı olarak günümüz şairlerinin şiirlerinden de esinlenerek Bayburt’ta okurlarına sunulmuştur. Sayın Nahit İmaç kitabın önsözünde Bayburt Şair ve Şiir hakkında görüşlerine yermektedir,

Halayı çeke çeke büyüdü soyum

Ben buralı değil, BAYBURT çocuğuyum,

Elde azık, belde ayran tası var

Ben neylerem yaban elde güzeli

BAYBURTLU’mda güzellerin hası var

(Bayburtlu) Kemalettin KAMU

Bayburt Kültürü zenginliğini geçmişten günümüze kadar yaşamasının çoğunu manevi değerlerden almıştır. Bu manevi değerler onları bağrına basan toprağı, vatan hasreti, milli değerleri ve yetiştirdiği şahsiyetlerin iman ve ruh güzelliklerinden alan alim ve şairleridir. Onun içindir ki Bayburt aynı zamanda Evliyalar ve Şairler Diyarıdır.

Çünkü onun yetiştirdiği edebiyatımıza mal olmuş ve günümüze kadar yaşatılmış nice ünlü kişileri mevcuttur. Bayburt için ünlü kişiler diyarı demiştik. Zihni, Celali, Hicrani, İrşadi Baba, Ağlar Baba, Süleyman Ruhi; Bayburtlu Hilmi; Oslu Hocası; Dede Paşaları; Kemal Yanbeği ve daha nice ünlü kişileri bağrına basmaktadır. Onun için Bayburt’ta şiirin ve şairin ayrı bir anlamı ve yeri vardır. Herkes sıkça söylediği bir söz vardır: “Her Bayburt’lu Şair doğar” diye; herkes bir manada, kabiliyeti nispetinde az veya çok şair. Belki de hayat bir şiir. Bu manada şiiri anlatmanın zor olduğunu kabul etmek gerek. Onun için şair sayısınca şiir vardır dersek yanılmamış oluruz. Öyle ki; her Bayburt’lu yüreğinde ki hisleriyle, gönlüyle, duygularıyla, ruhuyla ve dahası bütün hayatları boyunca Bayburt’luyum diyen herkes yiğitliğiyle, vatan aşkıyla, gelenek ve göreneğiyle, milli birlik ve beraberliğinin üstünlüğü için içinde yatan sevgisiyle şair doğar ve şiir hazinesine sahiptir. Bayburtlu olmayıp ta Bayburtta ilgi duyan ünlü şairlerimizde bulunmaktadır Orhan Şaik Gökyay, Behçe Kemal Çağlar, Rasim Eyüpoğlu gibi Bayburt’a şiir yazmışlar

Ama onu böylesi tanımlarla kim sınırlayabildi ki, der “Şiirlerde Bayburt” adlı eserle sizleri başbaşa bırakır.


 

İkinci kitap “Seyri Defteri” Bayburt Notları adlı eserde iki bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölüm 1997 yılından günümüze kadar Bayburt’un birçok yerel dergi ve gazetelerinde yayınlanmış köşe yazılarından seçmelerden ve ikinci bölüm ise birçok tanınmış şair ve yazarın imzalı kitaplarından oluşan kitapların tanıtımından oluşmaktadır. Kitap arka kapağında

“Bülbülü altın kafese koymuşlar, ille de vatanım” demiş.

Belki doğup büyüdüğüm yöre olduğundan ötürü Bayburt bana dünyanın en güzel kenti olarak görülmektedir.

Elbette ki hemşerilerime biraz daha sıcak bakmak gereğini duymaktayım. Suyuna, havasına alıştığım yerler olan bu kent beni kendisine sarsılmaz bağlarla bağlamıştır.

Ne var ki gurbetçilik, çoğu Anadolu yörelerinde olduğu gibi Bayburt’umuzun sanki bir alın yazısıdır. O halde bu yöremizde neler ekilir, neler biçilir bunları da bir Bayburtlu olarak bilmemiz gerekir.” diye dile getirerek Bayburt’un sosyal ve kültürel bakımdan birçok konuyu işleyerek günümüze kadar yaşatılması hakkında aydınlatılmaktadır.

Kitapsever dostlarımızın ilgisini çekeceğinin bekliyoruz.

Not: Şiir kitabı ve Seyir Defteri adlı eserler 15 yakın internet sitesinde satışa sunulmaktadır. “Babil kitap, Oda kitap,Kırmızı kedi Kitap, İstanbul Kitabçısı, kitap Seç, Kitapkola gibi”

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 22:23

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8