Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Mesajında, Türk İstiklâl Harbi’ni sevk ve idare eden o zamanki adıyla Büyük Millet Meclisi’nin 101 yıl önce bugün Ankara’da açıldığını belirten Başkan Genç, şu ifadelere yer verdi: “Bugün millet iradesine dayanan cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, tarihimizde yeni bir eşiğin yaşandığı, yeni bir sayfanın hayata geçerildiği bir gündür.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Genç, 23 Nisan mesajı yayınladı

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

“CUMHURİYETİMİZ ATİYE GÜVENLE BAKIYOR”

Mesajında, Türk İstiklâl Harbi’ni sevk ve idare eden o zamanki adıyla Büyük Millet Meclisi’nin 101 yıl önce bugün Ankara’da açıldığını belirten Başkan Genç, şu ifadelere yer verdi: “Bugün millet iradesine dayanan cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı, tarihimizde yeni bir eşiğin yaşandığı, yeni bir sayfanın hayata geçerildiği bir gündür. Büyük Millet Meclisi yurdun dört bir tarafından gelen halkın temsilcilerinden oluşan üyeleriyle 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da açıldı. Yurdun birçok bölgesinde yapılan kongreler sonucu seçilen üyeler Ankara’da toplanarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde sadece Türk İstiklâl Savaşı’nı yönetmediler, aynı zamanda yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin de esaslarını belirlediler. Bu anlamda cumhuriyetimizin ve demokrasimizin sağlam temellerinin inşa edildiği Büyük Millet Meclisimiz yasama, yürütme ve yargı erklerini kullanarak kurucu meclis sıfatıyla tarihimizdeki en müstesna yerini almıştır. Dünyada halkın seçtiği temsilcilerden oluşturulan bir meclis tarafından sevk ve idare edilen başka bir İstiklâl Savaşı yoktur. Türk İstiklâl Harbinin mutlak bir zaferle nihayete erdirilmesinin arkasında yatan nedenler hiç şüphesiz ki, katî sûrette milletin iradesine, azim ve kararına dayanmasıdır. Amasya Genelgesi’nde kabul edilen ‘Milletin İstiklâli’ni yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ ilkesini büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde hayata geçiren Büyük Millet Meclisi ve onun kahraman temsilcilerini ulusal meclisimizin kuruluşunun 101. yılında bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Ecdadımızın büyük fedakârlıklara katlanarak, canı pahasına bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak, kollamak ve daha güçlü yarınlara ulaştırmak her bir vatandaşımızın görevi olmalıdır. Bu anlamda bütün samimiyetimle ifade etmeliyim ki, cumhuriyetimiz bütün varlığı ve benliğiyle ona sahip çıkan bir neslin emin ellerinde atiye güvenle bakmaktadır. Büyük Millet Meclisimizin kuruluşunu bütün dünya çocuklarına armağan ederek, bugün bir kez daha 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı sevinç, coşku ve kıvançla kutlamamıza vesile olan Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en kalbi duygularımla tebrik ediyorum.”

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8