Genç: ”Çanakkale, Türk milletinin yeniden diriliş zaferidir”

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Genç: ”Çanakkale, Türk milletinin yeniden diriliş zaferidir”

Genç: ”Çanakkale, Türk milletinin yeniden diriliş zaferidir”

Ortahisar Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç, 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi'nin 106. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Genç mesajında, “Düvel-i Muazzama diye tabir edilen sömürgeci ülkelere karşı 1. Dünya Savaşı’nın en hararetli döneminde kazanılan Çanakkale Zaferi, İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında en büyük cesaret ve motivasyon kaynağı olmuştur.” dedi.

“TÜRK ORDUSU DÜŞMANI GERİ PÜSKÜRTTÜ”

Çanakkale Zaferi’nin yüzyıllardır sömürülen mazlum milletlerin bağımsızlıklarını elde etmelerinde yol gösterici olduğuna vurgu yapan Başkan Genç, "Çanakkale’de varını, yoğunu ortaya koyan Türk milleti pervasız bir şekilde öz yurdunu işgal etmeye kalkışan düşmanlara karşı yiğitçe mücadele etmiştir. Vatan topraklarının ecnebilerin çizmeleriyle hoyratça çiğnenmemesi için Türk ordusu; Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Seddülhabir, Conkbayırı, Anafartalar, Kanlısırt ve daha birçok cephede canını dişine takarak kahramanlık destanı yazmıştır. Mehmetçiğin en modern silah ve cephanelerle donatılmış işgal ordularını bütün imkânsızlıklara rağmen geri püskürtmesi hiç şüphesiz ki, sadece Türk tarihine değil, dünya savaş tarihine de altın harflerle nakşedilmiştir. Bu eşsiz zafer yüzyıllardır sömürülen mazlum milletlerin bağımsızlıklarını elde etmelerinde yol gösterici bir vazife görmüştür.” sözlerine yer verdi.

“ŞEHİTLERİMİZİ VE GAZİLERİMİZİ HİÇ UNUTMAYACAĞIZ”

Çanakkale Zaferi’nin Türk milletinin yeniden diriliş ve şahlanış umudunu perçinlendiğini kaydeden Başkan Genç, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Çanakkale Deniz Zaferi 1. Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk milletinin kahramanlık destanıdır. 1. Dünya Savaşı’nda Kanal Cephesi, Kafkas Cephesi, Suriye, Hicaz-Yemen cephelerinde savaşan Osmanlı Ordusu’nun Çanakkale’de elde ettiği kahramanlıklarla dolu zafer Türk milletinin yeniden diriliş ve şahlanış umudunu perçinlemiştir. Milletimiz, mukaddes vatanımızın korunması için canlarını veren şehitlerini ve gazilerini hiçbir zaman unutmayacak, onların bıraktıkları kutsal mirasa, vatanımıza ve bayrağımıza onurla sahip çıkacaktır. Sözlerime burada son verirken, tarihin anlam yüklü eşsiz muharebelerinden olan Çanakkale Zaferi’nin 106. yılını kutluyorum, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle yâd ediyorum.”

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8