Karaburun' da “Bozköy Camisi yıkılmasın” çağrısı…

Karaburun’a bağlı Bozköy Köyü’nde bulunan ve ilçenin simge yapıları arasında yer alan tarihi cami için yıkım kararı verilmesi vatandaşların tepkisini çekti.

Karaburun' da “Bozköy Camisi yıkılmasın” çağrısı…

“Bozköy Camisi yıkılmasın” çağrısı…

Karaburun’a bağlı Bozköy Köyü’nde bulunan ve ilçenin simge yapıları arasında yer alan tarihi cami için yıkım kararı verilmesi vatandaşların tepkisini çekti.

30 Ekim 2020’de Sisam adası açıklarında meydana gelen 6,9 şiddetindeki depremde; 130 yıllık tarihi caminin ön bahçeye bakan dış duvarında çatlak meydana gelmişti. Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, ibadete kapatılan caminin tarihi özelliğinin korunarak güçlendirilmesini istediklerini belirterek, bu yöndeki görüşlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ilettiklerini söyledi.

// 130 YILDIR İBADETE AÇIK

Köyün meydanında bulunan ve 1891 yılında ibadete açılan caminin, kırma çatısı, kabartma şekilli taş süslemeleri ve motifleriyle Karaburun’un tarihi yapıları arasında yer aldığını hatırlatan Erdoğan, “Yunan işgalinde yaşanan acılara ve mübadele dönemine tanıklık eden camimizin yıkılmasını istemiyoruz.” dedi.

Osmanlı mimarisinin en özgün örneklerinden biri olan caminin ön duvarında oluşan çatlakların onarılabilecek düzeyde olduğuna dikkat çeken İlkay Girgin Erdoğan, şöyle devam etti:

Karaburun Belediyesi Meclis Üyelerimiz Murat Gül, Raife Karabatak ve Bozköy Muhratımız Tamer Baba ile birlikte köyümüzü ziyaret ederek, görüşlerimizi hemşehrilerimizle paylaştık. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin yaptıkları incelemede, camiye ağır hasarlı raporu verilerek ibadete kapatıldı ve yıkım kararı alındı. Ancak Belediyemizin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü çalışanlarının camimizde yaptıkları inceleme sonucunda; tarihi camimizin güçlendirilerek korunacağını düşünüyouz. Bu yöndeki görüşümüzü ilgili kurumlara iletmiş bulunuyoruz. Caminin güçlendirilmesi için her türlü desteği vermeye hazırız. Böylece çok fazla tarihi eser barındırmayan ilçemizin simgelerinden birisini kurtarabiliriz.”

egekaradeniz haber

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner8