Trabzon, Tiyatro ile 1500 yıl önce tanıştı (2. Bölüm)

Trabzon, Tiyatro ile 1500 yıl önce tanıştı (2. Bölüm)

BİN KİŞİLİK TİYATRO SALONU

1939 yılı, Trabzon’a bin kişilik tiyatro salonu ile gelir. Halk Evi yönetimi, daha çok seyircinin yararlanabilmesi amacıyla başlattığı çalışmaları bu yıl tamamlar ve 4 bin lira harcanarak gerçekleştirilen bin kişilik yeni salon, 2 şubat günü, Halk Evi temsil kolu tarafından Necip Fazıl Kısakürek’ in “Tohum” isimli oyunu ile açılır. Halk Evi’nin ikinci

oyunu olan Mahmut Yesari’ nin “Çürük Merdiven”i 1 mayısta perde açar. İdman Ocağı temsil kolu, 20 mayısta “Ana” isimli oyunla seyircinin karşısına çıkar. Bu yıl Halk Evi temsil kolu için oyunların peş peşe geldiği bir yıl olur. Müçteba Sebahattin Or’ un “Bir Damla Yaş”

isimli eserinden sonra 3 ekimde Faruk Nafiz Çamlıbel’ in “Ateş”i sahnelenir. Bu oyunda Muhittin Kösemen, Abdullah Eltan, Muzaffer Konuralp, Saadet Aysu ve Mesadet Uzel rol alır. 29 ekimde “Leblebici Horhor”, 16 aralıkta da Münir Hamdi Kutsal’ ın ismi belirlenemeyen müzikli bir oyunu yılın son oyunu olarak Trabzonlulara sunulur.

1940 yılında çeşitli temsil kollarınca Trabzonlulara sunulan oyun sayısı 15’i bulur. Yılın ilk oyunu, Halk Evi temsil kolunca 22 ocakta, Erzincan depreminde zarar görenlere yardım amacıyla sahnelenen “Çoban” olur. Bu oyunu 25 şubat günü perde açan Yusuf Sururi Eruluç’ un yazdığı “Bir Gönül Masalı” izler. 23 martta Vedat Örfi Bengü’ nün “Kanun Adamı” ve Cemil Cahit Cem’ in “Çapanoğlu”su, 30 ekimde Saim Kerim Kalkan’ ın “Vatan ve Vazife”si, 21 aralıkta da Namık Kemal’ in “Vatan Yahut Silistre” isimli oyunları seyirciye sunulur. Halk Evi temsil kolunun, Reşit Baran’ ın uyarlaması “Mahcuplar”, Aka Gündüz’ ün “Yarım Osman”, Münir Hamdi Kutsal’ ın “Tırtıllar”, Müçteba Sebahattin Or’ un “Bir Damla Yaş”, Mahmut Yesari’ nin “Çürük Merdiven”, İbnürrefik Ahmet Nuri’nin “Himmetin Oğlu” ve Faruk Nafiz Çamlıbel’ in “Ateş” adlı eserlerini de sahnelediği o yılın gazetelerinde yer almasına rağmen oynanış tarihleri belirtilmiyor. Aynı yıl İdman Gücü temsil kolu A. Bisson’ un “O Kadın”, Doğan Gençlik temsil kolu da Nihat Sami Banarlı’ nın “Kızıl Çağlayan” isimli eserlerini sunar Trabzonlulara.

1941. 12 nisanda Halk Evi temsil kolunca sahnelenen İbnürrefik Ahmet Nuri’nin “Sekizinci” isimli oyunu ile tiyatro sezonu başlar. 10 haziranda yine İbnürrefik Ahmet Nuri’nin “Belkıs” isimli eseri sahnelenir. 8 temmuzda Yunus Nüshet Unat’ ın “Para Delisi” sunulur. 29 ağustosta ise Muhlis Sebahattin beyin “Ayşe” opereti perde açar. Oyunun yönetmeni Abdullah Eltan’ dır. Muzaffer Korlu ve Mesadet Uzel’ in rol aldığı Vedat Nedim Tör’ ün “Kör” isimli eserinden sonra 29 ekimde İbnürrefik Ahmet Nuri’nin “Şer’iye Mahkemesi” ve daha sonra da Faruk Nafiz Çamlıbel’ in “Kahraman”isimli eseri sunulur. 8 kasım günü de Necmiati temsil kolu Vedat Örfi Bengü’ nün “Kanun Adamı” ve Maurey’ den uyarlanan “Tavsiye Mektupları” ile perde açar.

1942’de perdeler 19 şubatta Halk Evi temsil kolu tarafından sahnelenen Vedat Nedim Tör’ ün “Değişen Adam” ve Musahipzade Celal’ in “Fermanlı Deli Hazretleri” ile açılır. 28 şubat günü İdman Gücü temsil kolu A. Bisson’ un “O Kadın” isimli oyunuyla seyircisiyle buluşur. Necmiati temsil kolu ise 14 martta Müçteba Sebahattin Or’ un iki eseri “Bir Damla Yaş” ile “Yirmibirinci Asırda” yı sunar.

1943 yılı 1 mayısında Hak Evi temsil kolu “Cehennem” isimli oyunla açar perdesini. 29 haziranda ise “Yaşayan Ölü” ve Yunus Nüshet Unat’ ın “Para Delisi” sunulur seyirciye. Yılın son oyunu 11 eylülde sahnelenen Mahmut Yesari’ nin eseri “Erkek Güzeli” dir.

1944’de Trabzon tiyatro seyircisi biri Shakespeare’ den diğeri Sofokles’ den iki oyun da seyreder diğerlerinin yanı sıra. Yılın ilk oyunu Halk Evi temsil kolunca 3 şubat günü sahnelenen “TV Radyo Neşriyatı” isimli eser olur. İdman Ocağı temsil kolu da 20 mayıs

günü Müçteba Sebahattin Or’ un “Gömdüğüm O Cihan” ve Mehmet Ali Çamlıca’ nın “İnsan Sarrafı” isimli eserleriyle perdesini açar. Halk Evi temsil kolu 21 haziranda Nihat Sami Banarlı’ nın “Kızıl Çağlayan”ını sahneler. 15 temmuzda ise Talat Gözbak’ ın sahneye koyduğu Shakespeare’ nin “Romeo ve Juliet”i sunulur seyirciye. 20 ekim gecesi ise yine Talat Gözbak’ ın sahnelediği ve Hüsnü Güler, Nermin Karatepe, Muzaffer Konuralp, Sıtkı

Gürses, Muhittin Kösemen, Niyazi Tarakçıoğlu, Demir Türközü, Hayri Erok, Burhan Savaşer, Kemal Gündoğdu, Rasim Altmışdört ve Güner Karatepe’nin rol aldığı, Sofokles’ in “Kral Oidipus”u ile açılır perde. Yılın son oyunu, Necip Fazıl Kısakürek’ in “Bir Adam Yaratmak” isimli eseridir.

1945. Tiyatro sezonu, Halk Evi temsil kolunun 3 şubat günü sahnelediği Münir Hamdi Kutsal’ ın “Tırtıllar” isimli müzikali ile başlar. 10 şubat günü ise Yusuf Sezgin, Niyazi Tarakçıoğlu, Nevin Karatepe ve Serap İnci’ nin rol aldığı Mahmut Yesari’ nin “Bobstiller”i sunulur seyirciye. Aynı gece İdman Gücü “Vicdanın Emri” isimli eserle perdesini açar. 25 şubatta sahnelenen, Reşit Baran’ ın Babiche’ den uyarladığı “Mahcuplar” yılın son oyunu olur.

1946’da Necmiati temsil kolu 1 şubatta Muharrem Gürses’ in “Köroğlu” isimli oyunu ile perdesini açar. Bunu Halk Evi temsil kolunun 26 şubatta sahnelediği Vedat Örfi Bengü’ nün “Kanun Adamı” ve ardından da İbnürrefik Ahmet Nuri’ nin “Şer’iye Mahkemesi” sahnelenir.

1947 yılında Halk Evi temsil kolu Azam Akıdıl’ ın sahneye koyduğu ve Rahmi Ergüney, Hayri Erok, Murat Ateş, Muzaffer Korlu, Suat Güreli, Murat Nemlioğlu’ nun rol aldıkları, Kaşif Başkaya’ nın “Bir İlan Tahtası” isimli eseri ile 23 nisanda perdesini açar. Bu oyunu 25 haziranda “Tarih Utandı” ve Cemil Cahit Cem’ in yazdığı “Derse Çalışıyoruz” isimli iki oyun daha izler.

1948-1950 yıllara arasında Halk Evi temsil kolu, “Yanlış Yol”, “Kumarbazlar”, “Mannik Dudu”, “Şeytanın Parmağı”, Halit Fahri Ozansoy’ un “Baykuş”, “Bir Millet Uyanıyor”, “Yalnız Efe”, “Yağ Kandili”, A. Bisson’ un “O Kadın”, “Gavur İmamı”, Müçteba Sebahattin Or’ un “Gömdüğüm O Cihan”, Aka Gündüz’ ün “Yarım Osman”, Mahmut Yesari’ nin “Hasbahçe”, “Sancağın Şerefi” ve “Devrim Yolcuları” isimli eserlerini sahneler.

1950 yılında Doğan Gençlik temsil kolu Müçteba Sebahattin Or’ un “Bir Damla Yaş” oyunuyla perdesini açar.

1951 yılı ise Trabzon’da tiyatrolu yılların sonudur. O yıl sadece Doğan Gençlik temsil kolu “Ali Yerine Veli” isimli bir oyun sahneler. O yılın ilk ve son oyunudur bu. Çünkü Halk Evlerinin faaliyeti durdurulmuş, spor klüplerinin temsil kollarına verdikleri ağırlık ise giderek yok olmuştur.

1953 yılı sanki sonun başlangıcıdır. Doğan Gençlik temsil kolu 5 nisanda Müçteba Sebahattin Or’ un “Gömdüğüm O Cihan” ve Baha Dürder’ in “Bir Ceset Rekoru” isimli eserleri ile perdesini açar. 12 mayısta ise Vedat Örfi Bengü’ nün “Kanun Adamı”, “Ört

Ölelim” ve Müçteba Sebahattin Or’ un “Bir Damla Yaş” isimli oyunlarını ard-arda sahneler. Sonra Trabzon’da perdeler kapanır. (Devam edecek)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner8